אביב אלקבץ ראש מכינת כנרת

מכינת כנרת היא תכנית קדם צבאית חצי שנתית המציעה לבני נוער אשר בחרו לדחות את הגיוס לצה"ל עד לחודש מרץ, חצי שנה של התפתחות, גיבוש זהות ועשייה משמעותית.

אני מאמין שנערים ונערות בחברה הישראלית זקוקים למרחב שונה מנוף ילדותם, בו הם ילמדו לראות דרך היכל המראות של הקבוצה את עצמם, לזהות את ערכיהם לברר את דמותם ולעצב אותה בהתאם ללמידה המשמעותית שמתנהלת בחצי השנה במכינה.

אני מאמין כי השילוב בין הנוצרים והיהודים המעידים על קבוצות שונות מהחברה הישראלית נותנת לכל המשתתפים בה הסתכלות על החברה הישראלית המורכבת על כל גווניה, דרך החיבור וההיכרות העמוקה בין נוצרים ויהודים, מבררים את זהות האחר ומבינים שזהותו מורכבת יותר, ומתוך כך יקישו החניכים בהמשך חייהם על קהילות אחרות בחברה הישראלית וידעו ללמוד אותן ולהסתכל עליהם בצורה מורכבת.

במכינה אנו שמים דגש על חיזוק הערכים האישיים, הקבוצתיים והחברתיים. החניכים מפתחים אחריות אישית ולאומית ומודעות חברתית במסגרת הפעילויות שלנו במהלך המכינה, דרך טיולי שטח, התנדבויות במוסדות חברתיים במרחב עמק הירדן, הובלת פרויקטים חברתיים, לצד לימודי היסטוריה, שיעורי זהות נוצרית ויהודית, שיעורי שפה, ציונות ודמוקרטיה ובעיקר דרך עשייה של החניכים עצמם. כך החניכים מגדילים את תחושת המסוגלות וההיכרות שלהם עם עצמם- על אתגריהם ובעיקר על מעלותיהם הרבות.
במהלך המכינה אנו נותנים דגש על הכנה לשירות צבאי משמעותי ולתפקידי פיקוד וקצונה.

החיים המשותפים הם דרך נהדרת ללמוד את האחר, אך בחובה מסתתרות לא מעט אתגרים. אני מזמין אתכם לבוא ולקחת חלק בניסוי המוצלח של חיים משותפים בעלי ערך לחברה הישראלית כולה, מזמין אתכם לאתגר את עצמכם ולהגיע לקצה, רחוק מאזור הנוחות שלכם וכך לסלול דרך של הבנה וחיבור בינכם לבין האחר ובינכם לבין עצמכם. 

בואו להיות שגרירים של חברה משותפת חדשה!